Vinbärsmousse på kolabotten

Ett recept från Allt om mat
Vinbärsmoussen har smaksatts med crème de cassis (svart vinbärslikör). En god kombination till en söt kolabotten.
Tårtan går bra att göra dagen innan festen.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

8 person(er)
Ingredienser

Kolabotten

100 g smör
1 dl strösocker
1 msk sirap
1 msk vaniljsocker
2,5 dl vetemjöl, (150 g)
1 tsk bakpulver

Vinbärsmousse

3 st gelatinblad
1,5 dl svartvinbärssaft, koncentrerad
2 msk crème de cassis
2 dl vispgrädde
2 msk strösocker
2 dl matlagningsyoghurt

Garnering

2 st gelatinblad
1 dl svartvinbärssaft, koncentrerad
2 msk crème de cassis
2 dl röda vinbär
citronmeliss

Tillagning

1. Sätt ugnen på 200°. Rör smör och socker poröst. Tillsätt sirap. Blanda vaniljsocker, vetemjöl och bakpulver och rör ner det i smeten. Blanda till en deg.
2. Lägg ett smort bakplåtspapper i botten på en rund form med diametern 24 cm. Tryck ut degen i formen och grädda mitt i ugnen 12-15 min.
3. Mousse: Lägg gelatinbladen i kallt vatten ca 5 min. Lyft upp dem och smält dem i en kastrull i 1/2 dl av saften. Blanda gelatinblandningen med resten av saften och crème de cassis.
4. Vispa grädden med sockret. Blanda med yoghurt och saftblandningen. Ta upp kakan och diska formen. Klä kanten med bakplåtspapper eller overheadfilm. Lägg tillbaka kakan och bred moussen över. Låt stå i kylen för att stelna.
5. Garnering: Blötlägg gelatinet i kallt vatten 5 min. Lyft upp gelatinbladen och smält dem tillsammans med vinbärsaft och crème de cassis i en kastrull. Låt sen svalna. Skeda geléet över kakan när den stelnat en aning och ser ut som äggvita i konsistensen.
Garnera med vinbär och citronmeliss.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget