Valnötstårta

Ett recept från Allt om mat
När en tårtbotten bygger helt på att man vispat in luft i äggen är det bra om man plockat fram och förberett, så att kaksmeten kan vispas och blandas i ett svep utan dröjsmål.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

12 bitar
Ingredienser

6 st ägg, stora
1 krm salt
2,25 dl socker
2 msk kallt vatten
200 g valnötter, varav 15 fina bitar till garnering
1 dl potatismjöl, knappt

Till formen

Garnering och fyllning

4 dl vispgrädde, ev citronmeliss

Tillagning

1. Värm ugnen till 180°.
2. Dela äggen och lägg gulor och vitor i varsin ren, torr skål. Smörj väl och bröda en 24 cm springform.
3. Ta undan 15 vackra valnötter till garnering. Mal resten på mandelkvarn (OBS! Ej matberedare som förvandlar valnötterna till smet). Blanda de malda nötterna med potatismjölet.
4. Vispa vitorna med torr, ren visp till fast skum med en gnutta salt, vilket gör att skummet håller bättre.
5. Vispa därefter äggulorna (samma visp går bra) med sockret till en pösig äggtoddy. Tillsätt två gånger under vispningen 1 msk vatten.
6. Blanda ner valnötter och potatismjöl i äggulesmeten. Skär därefter ner äggviteskummet och blanda varligt.
7. Häll upp i formen och grädda på första falsen 45 min. OBS! Öppna inte ugnsluckan under gräddningen, i alla fall inte den första halvtimmen.
8. Ta ut kakan, låt den lugna sig. Lossa den ur formen och låt kallna. När kakan kallnar kommer den att sjunka ihop något, det är priset man får betala för att få en kaka utan bakpulver och vetemjöl - men god blir den!
9. Klyv kakan i två bottnar. Vispa grädden och fyll tårtan med en tredjedel.
10. Bred resten av grädden runt tårtan och dekorera den med valnötskärnor, ev också blad av citronmeliss.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget