Tillagning
1. Svampröra: Skala och finhacka löken. Skär svampen i tunna skivor. Fräs lök och nästan all svamp (spara några svampar till salladen) i olivolja ca 5 min. Blanda ner champinjonkräm och låt koka 2 min. Smaka av med salt och peppar. Låt svalna.
2. Sås: Vispa ut 3 dl av mjölken med mjölet i en stor kastrull. Låt koka upp under omrörning och späd med resten av mjölken. Låt koka ca 5 min. Smaka av med salt och peppar. Rör ner nästan all ost, spara lite till gratineringen.
3. Sätt ugnen på 200°. Fördela svampröran på lasagneplattorna och rulla ihop. Häll lite sås i botten och fördela rullarna i portionsformar eller i en stor form. Häll på ostsås, (ca 1 dl i små portionsformar med 2 rullar) och strö på riven ost. Gratinera mitt i ugnen av ugnen små formar 12-15 min, ca 20 min för en stor form.
4. Halvera tomaterna. Stek resten av svampen i olivolja 2 min. Blanda ner tomater och häll balsamvinäger i stekpannan. Strö på salt och peppar. Dra pannan från
värmen och vänd ner rucola. Lägg salladen över portionsformarna och servera bums.
Ett recept från:
