Sparrissoppa med äggstanning Receptbild - Allt om Mat
Sparrissoppa med äggstanning

Sparrissoppa med äggstanning

Ett recept från Söndag

(Asperges vertes en flan, en émulsion, cuites et crues, oeuf mollet)

Recept från krögaren på Restaurang ”Le Pavé d´Auge” Jérôme Bansard.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

4 person(er)
Ingredienser

1 kilo gröna sparrisar
4 st ägg

Soppan:

1 msk smör
1 st schalottenlök
1 st purjolök
2 dl vispgrädde

Äggstanningen:

2 dl grädde
1 st ägg
1 st äggula

Tillagning

1) Börja med sparrisen. Skär av knopparna. Grovhacka stjälkarna och lägg dem åt sidan så länge. Koka hälften av knopparna ”al dente” (så de har tuggmotstånd) i saltat vatten. Skär den andra hälften av knopparna på längden med en hyvel och blanda dem med en vinai-grette.
2) Stek purjolök, schalottenlök och sparrisstjälkarna i smöret i några minuter utan att de tar färg. Fyll på med vatten så det täcker grönsakerna, som en soppa. Låt det koka i 30 minuter. Mixa först soppan och tryck den sedan genom en sil så den blir riktigt finfördelad. Smaka av med salt och peppar.
3) Ta 1 1/2 dl av soppan och tillsätt 2 dl grädde, det hela ägget och ägggulan. Fördela äggblandningen i fyra djupa tallrikar och sätt tallrikarna i 100-gradig ugn i 20 minuter.
4) Koka de 4 äggen i 5 minuter och skala dem.
5) Blanda vispad grädde med resten av soppan och smaka av.
6) Lägg ett ägg i mitten av äggstanningen, lägg på de kokta sparrisknopparna, häll på lite av sparrissoppan och toppa med de råskurna sparrisknopparna.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget