Sparris- och körvelsoppa Receptbild - Allt om Mat
Sparris- och körvelsoppa

Sparris- och körvelsoppa

Ett recept från Allt om mat
Mild ljusgrön soppa som kan serveras både varm och kall. Färsk körvel ger soppan en aning anissmak.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

4 person(er)
Ingredienser

500 g sparris, grön
2 st schalottenlökar
1 msk rapsolja
1 st hönsbuljongtärning
5 dl vatten
0,5 dl vispgrädde
1 dl körvel, löst packade blad
0,75 tsk salt
1 krm vitpeppar, nymald
0,5 msk citronsaft, pressad

Parmesanflarn

3 dl parmesan, riven

Garnering

100 g små körsbärstomater

Tillagning

1. Parmesanflarn: Sätt ugnen på 200°. Strö ut strängar av osten på plåt med bakplåtspapper, ca 1 1/2 msk. Grädda i mitten av ugnen 6-8 min. Låt svalna på plåten.
2. Soppa: Skölj och skär bort 1-2 cm på den nedre delen av sparrisstjälken. Dela den i grova bitar. Lägg sparrisknopparna åt sidan. Finhacka schalottenlöken och stek den mjuk i rapsolja. Lägg i sparrisbitarna och låt dem steka med en kort stund.
3. Smula ner buljongtärningen och häll i vattnet. Låt koka 8-10 min. Tillsätt sparrisknopparna och koka ytterligare ca 3 min. Ta upp några knoppar och spara till garnering.
4. Rör ner grädde och körvel. Kör soppan i en mixer och kyl den sedan om soppan ska serveras kall.
5. Dela tomaterna, gröp ur kärnorna och skär dem sedan i små bitar. Servera soppan med tomattärningar, sparrisknoppar och parmesanflarn.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget