Tillagning
1. Börja med såsen: Skala och finhacka löken, skär skinkan först i skivor och sedan i strimlor samt tvätta och skiva champinjonerna. Riv parmesanosten i grova strimlor på råkostjärnet.
2. Fräs löken lätt i oljan tills den blir mjuk utan att ta färg. Tillsätt skinkan och tomatpurén och låt fräsa med ett kort ögonblick. Det viktigast är att just tomatpurén får ett snabbt uppfräs för att
den ska få en rundare smak.
3. Tillsätt nu champinjonerna och sherryn och låt det hela koka så att vätskan från svampen kokar ur och får koka ihop med vinet tills ca hälften av den totala vätskan återstår.
4. Tillsätt crème fraiche och låt såsen koka sakta ytterligare ca 5 minuter. Smaka av med dijonsenap samt salt och peppar. Rör slutligen i den grovrivna parmesanosten och hetta upp såsen så att den får en tjock och lite seg konsistens.
5. Kokning av pastan: Koka upp 2-3 liter vatten med 1 tsk salt per liter vatten. Lägg i pastan, tillsätt 1-2 msk olivolja så kokar det inte över så lätt. Färsk pasta är färdig efter 1-2 minuter och torkad efter 4-15 minuter beroende på form och tjocklek.
6. I det här fallet ska spenatnudlarna som är färdigköpta koka ca 7 minuter. Slå därefter av pastan i ett durkslag och sedan tillbaka i kastrullen. Glansa upp pastan med några msk olivolja och servera den omgående i djupa, stora, väl uppvärmda tallrikar tillsammans med ost- och skinksåsen. Garnera med paprikatärningar och eventuellt bladpersilja eller färska basilikablad.
Ett recept från:
