Nougat- och mascarponemousse med apelsinchutney och kaffegelé Receptbild - Allt om Mat
Nougat- och mascarponemousse med apelsinchutney och kaffegelé

Nougat- och mascarponemousse med apelsinchutney och kaffegelé

Ett recept från Allt om mat
Den här desserten är inspirerad av den italienska desserten tiramisu. Den lagas med fördel dagen före serveringen.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

8 person(er)
Ingredienser

8 st savoiardikex
1 dl kaffe, starkt kallt

Apelsinchutney

2 st gelatinblad
2 st apelsiner, ev 3 st, (250 g apelsinfiléer)
0,5 st vaniljstång
0,5 dl apelsin, pressad
125 g syltsocker

Mascarponemousse

5 st äggulor
0,75 dl strösocker
0,75 dl madeira
150 g mascarponeost
60 g hasselnötkräm, (Nutella)
2 dl vispgrädde

Kaffegelé

2 st gelatinblad
1,5 dl kaffe, hett, starkt
1,5 msk strösocker
1 msk frangelicolikör, (hasselnötslikör) eller kaffelikör

Tillbehör

1 nypa apelsinskivor, torkade

Tillagning

1. Apelsinchutney: Lägg gelatinbladen i kallt vatten ca 5 min. Skär bort skalet på apelsinerna med en vass kniv och skär ut skinnfria filéer. Dela vaniljstången och skrapa ur fröna. Koka vaniljstång, frön, apelsinklyftor, apelsinsaft, syltsocker i en kastrull 2 min.
2. Lyft upp gelatinbladen och smält ner dem i apelsinchutneyn under omrörning. Låt svalna och fördela chutneyn i 8 koppar eller glas som rymmer 2 dl. Ställ i kylen minst 3 timmar för att stelna.
3. Mascarponemousse: Vispa äggulor, socker och madeira i en skål i hett vattenbad till massan blir luftig och riktigt fast och har en temperatur på 83°. Det är viktigt att vispa hela tiden. Blanda i mascarpone och hasselnötskräm. Låt kallna till 20°. Lättvispa grädden och vänd försiktigt ner den i krämen.
4. Kaffedoppa kexen och lägg dem på chutneyn. Klicka eller spritsa ner moussen. Se till att moussen når ända ut i kanterna och är jämn och slät. Ställ kopparna i kylen ca 3 timmar.
5. Kaffegelé: Lägg gelatinbladen i kallt vatten ca 5 min. Lyft upp dem och smält dem på svag värme i lite av kaffet. Rör ner det i det resterande kaffet, socker och likör. Låt kallna, och när den börjar stelna till äggvitekonsistens skedas den över moussen. Ställ tillbaka kopparna i kylen för att gelén ska stelna helt.
6. Servera med torkad apelsinskiva.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget