Marinerad lax med glasnudlar och sojasås

Ett recept från Allt om mat
Laxen ska marinera, helst några timmar, i kylen innan den tillagas i ugn. Enokisvamp är nästan trådsmala och vita och säljs ibland färska i förpackningar på 100 g. Finns inte enoki kan man ta någon annan färsk svamp. De torra sushi noribladen är inte så viktiga men de ger lite extra japansk karaktär åt rätten.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

4 person(er)
Ingredienser

600 g laxfilé med skinnet kvar
2 msk japansk soja
2 msk mirin
200 g glasnudlar
2,5 msk sesamolja
2 st morötter, i tändsticksstora stavar
2 st rödlökar, i tunna klyftor
250 g pak choi, strimlad
100 g enokisvamp
100 g färsk svamp t ex skogschampinjoner, shiitake
2 msk rapsolja
2 st sushi noriblad, rivna i små blad

Sås

2,5 dl vatten
0,5 dl japansk soja
0,5 dl mirin
1 msk potatismjöl
2 krm wasabi

Tillagning

1. Skär laxfilén i portionsstora bitar. Lägg dem i en form med skinnsidan upp och häll på soja och mirin. Låt laxen marinera i kylen 1-2 timmar.
2. Koka glasnudlarna enligt anvisningarna på förpackningen. Skölj dem sedan i kallt vatten och låt dem rinna av väl. Klipp dem eventuellt i kortare längder. Lägg dem i en skål och blanda dem med sesamolja.
3. Skär i ordning alla grönsaker så det går snabbt att woka dem när laxen är klar.
4. Värm ugnen till 175°. Tag upp laxen ur marinaden och lägg bitarna med skinnsidan nedåt i en ugnssäker form. Baka laxen mitt i ugnen ca 20 min lite beroende på hur tjock den är.
5. Gör såsen medan laxen är i ugnen: Blanda vatten, soja, mirin och potatismjöl i en kastrull. Låt det koka upp under vispning tills den tjocknat. Smaka av med wasabi.
6. Hetta upp en wok eller en stor stekpanna med 2 msk rapsolja.
Börja med morötter och lök ca 3 min och blanda därefter ner pak choi och svamparna och stek ytterligare ca 3 min. Häll upp blandningen och värm hastigt glasnudlarna i woken.
7. Drag försiktigt bort skinnet från laxbitarna. Servera laxen med snabbt wokade glasnudlar, grönsakswok och sojasås.
Strö eventuellt flingor av sushi noriblad över och lite extra wasabi på tallriken.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget