Tillagning
1. Snitta vaniljstången och skrapa ur fröna. Blanda vaniljen med matlagningsyoghurt i en kastrull. Lägg gelatinbladen i kallt vatten.
2. Låt yoghurten sjuda upp. Vispa under tiden samman äggulor och strösocker. Blanda äggsmeten med apelsinskal och yoghurt och sjud under omrörning till en krämig sås. Låt första kokbubblan bli synlig i såsen, men akta så att den inte kokar och skär sig. Lyft upp gelatinbladen och smält dem i den varma såsen. Ställ den åt sidan och låt den svalna.
3. Vispa grädden ganska hårt och blanda med yoghurtsåsen.
4. Klä eventuellt 6 formar som rymmer 1 dl med plastfolie. Fyll formarna till hälften med yoghurtsås, lägg i en tesked lemon curd och fyll på med resten av såsen. Ställ formarna kallt i minst 4 tim.
5. Tina och blanda hallonen med strösockret. Passera genom en sil. Förvara kallt till serveringen.
6. Lägg upp bavaroiserna på tallrikar. Ringla hallonsås runt om, garnera med passionfruktskärnor och lägg strimlor av apelsinskal på toppen på varje bavaroise.
Ett recept från:
