Kycklingwraps med  färskostrelish Receptbild - Allt om Mat
Kycklingwraps med färskostrelish

Kycklingwraps med färskostrelish

Ett recept från Allt om mat
Grönsakerna till relishen ska stå för att mjukna ca 2 timmar innan de blandas med färskosten.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

4 wraps
Ingredienser

4 st tortillabröd, gärna fullkorn
1 st bacon, (140 g)
1 st kyckling, grillad
2 st avokador
8 st salladsblad

Relish:

1 st gurka, bit (ca 10 cm)
0,5 st morot, liten
0,25 st rödlök
0,5 dl rapsolja
1 msk balsamvinäger
0,5 msk lime, pressad
1 tsk senap, söt
0,5 msk honung
2 krm salt
200 g philadelphiaost

Tillagning

1. Relish: Halvera gurkan och skrapa ut kärnorna. Skär gurkan i tunna halvmånar. Skala och grovriv moroten. Skala och skiva löken tunt.
2. Lägg grönsakerna i en skål och rör ner olja, balsamvinäger, limesaft, senap, honung och salt. Låt stå i kylskåpet ca 2 timmar så att grönsakerna mjuknar.
3. Låt grönsakerna rinna av i en sil och hacka mycket fint. Blanda hacket med osten och rör tills det blir mjukt.
4. Skär baconet i strimlor och stek det knaprigt. Låt rinna av på hushållspapper. Bena ur kycklingen och skär köttet i små bitar. Skala, kärna ur och skär avokadon i skivor.
5. Bre cirka hälften av relishen på tortillabröden. Lägg på salladsblad, kyckling och avokado.  Klicka på resten av relishen och strö över bacon. Rulla ihop till wraps och linda in rullarna i  smörgåspapper.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget