Kokt rimmad älgkalvbringa med dijonsås och smörstekta rotfrukter

Ett recept från Allt om mat
Av saltlaken får bringan sälta och rosa färg. Två alternativ finns beroende på vilket salt du får tag på. Tänk på att köttet ska rimmas i minst 10 timmar.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

6 person(er)
Ingredienser

1,5 kg älgbringa, benfri

Saltlake

5 l vatten
6 dl colorozosalt
2 msk strösocker

Buljong

1,5 l vatten
5 st kryddpepparkorn
8 st lagerblad
1 st gul lök, i klyftor

Rotsaker

400 g morötter
400 g palsternacka
300 g rotselleri
300 g rödbetor
75 g smör
1 tsk salt

Dijonsås

2 dl crème fraiche
3 msk dijonsenap
2 msk smör
4 dl buljong, het, från koket
2 krm peppar, nymald
1 nypa salt, eventuellt
2 tsk maizena majsstärkelse

Tillagning

1. Saltlag: Koka upp vattnet och blanda ner salt och socker. Låt lagen kallna.
2. Bind ihop bringan med hushållssnöre och lägg den i den kalla lagen. Rimma bringan 10–12 timmar i kylen.
3. Kokning: Koka upp vattnet i en stor kastrull. Lägg i köttet, koka upp, skumma ev och lägg i kryddpeppar, lagerblad och lök. Låt bringan sjuda på svag värme under lock, 1–1 1/2 tim. Kontrollera med en provsticka att köttet känns mört. Låt kallna i lagen eller tillaga direkt.
4. Skala och skär rotfrukterna i tunna jämnstora bitar. Smält smöret och häll det klarade smöret i en skål. Häll bort resten.
5. Stek rotsakerna, gärna rödbetorna för sig, i det klarade smöret ca 10 min på svag värme. Salta.
6. Blanda ingredienserna till såsen i en mixer och kör till en skummig sås. Red ev av med majsstärkelse utrörd i lite vatten.
7. Skär köttet i skivor, servera med rotsaker och dijonsås.

Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget