Karréstek i ugn

Ett recept från Allt om mat
Allt i en form och sedan in i ugnen. Ett enkelt sätt att laga mat - medan formen står i ugnen finns tid till annat. Grönsakerna kan varieras beroende på vad som finns hemma och vad man gillar. Potatis eller pasta och sallad kan serveras till men är inte nödvändigt.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

6 person(er)
Ingredienser

1-3 kg fläskkarré, med ben

Marinad

3 msk köttfond, med vin
1 msk soja
1 dl rött vin
1 st vitlöksklyfta
1 tsk paprikapulver
1 tsk mexikansk grillkrydda
1 tsk salt
0,5 tsk vitpeppar
0,5 tsk basilika, oregano, mejram och timjan, vardera

Grönsaker

2 st gula lökar, skalade och i klyftor
2 st paprikor, utan kärnor i strimlor
3-4 st jordärtskockor, i klyftor, potatis eller palsternacka
1 st squash, i halvmånar
2 st morötter, i slantar
1 burk tomater, krossade
1 dl marinad
1 tsk salt

Tillagning

1. Blanda samman ingredienserna till marinaden. Lägg steken i dubbla fryspåsar och häll över marinaden. Tillslut väl och låt steken marinera minst 3 timmar, gärna längre. Vänd påsen då och då.
2. Sätt ugnen på 175°. Lägg de skurna grönsakerna i botten på en ugnssäker form. Häll över de krossade tomaterna, lite av marinaden och salt. Rör försiktigt om i grönsakerna.
3. Ta upp steken och lägg den ovanpå grönsakerna. Stek på nedersta falsen i ugnen ca 2 timmar, tills köttets innertemperatur är 85°.
4. Ta ut steken och bena ur den. Skär köttet i skivor och lägg ovanpå grönsakerna.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget