Kanelglass med äppeltärningar och äppelchips

Ett recept från Allt om mat
Äppeltärningarna i glassen ger sorbetkonsistens som känns frisk och
överraskande, och den rika kanelsmaken bryter fint mot den syrliga såsen. Glass, chips och sås kan naturligtvis förberedas dagen innan. Äppeltärningarna till garneringen blir däremot lätt bruna om de inte görs strax före serveringen.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

4 person(er)
Ingredienser

2 st äpplen, i fina tärningar
0,5 st citron
1 pkt vaniljglass, 1/2 liter
2 tsk kanel, mald

Äppelchips

1 dl vatten
0,5 dl socker
2 st äpplen

Sås

4 dl vatten
0,5 dl socker
1 msk citron, pressad
2 st citronmelisskvistar
citronmelissblad, till dekoration

Tillagning

1. Skala äpplena och skär i småtärningar. Lägg dem i lite vatten med pressad citron för att förhindra missfärgning.
2. Låt vaniljglassen bli mjuk. Mixa eller rör i kanelen och hälften av äppeltärningarna. Resten sparas i lagen till dekoration. Häll glassen i en lämplig form och ställ i frysen.
3. Äppelchips: Sätt ugnen på 120°. Koka upp vatten och socker till sockerlagen. Ta ut tunna skivor av äpplena med hjälp av en osthyvel. Doppa skivorna i sockerlagen och torka i ugn 120° ca 50 min eller tills de är torra. Förvara dem torrt och öppet.
4. Sås: Lägg alla äppelskrov i en kastrull. Häll på vatten, socker och citron. Koka ihop ca 15 min, till simmig konsistens. Låt svalna och sila bort skrovet.
5. Skopa upp glassen, ringla runt såsen och fördela äppeltärningar runt om. Dekorera med chipsen och några citronmelissblad.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget