Jordnötssås

Ett recept från Allt om mat
Marietta har blivit ombedd av sina vänner att skicka in receptet till Allt om Mat så att flera kan ta del av det. Marietta älskar exotisk mat och har själv komponerat receptet. Rätten passar både till vardag och fest. Servera gärna dessa spett med vitkålssallad eller en blandad sallad.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

4 person(er)
Ingredienser

400 g kycklingfiléer
1 dl yoghurt naturell
2 msk tandooripasta
0,5 tsk salt
1 msk rapsolja

Jordnötssås

1 dl yoghurt naturell
0,75 dl jordnötssmör
2 tsk honung
2 tsk kinesisk soja
1 msk vatten

Servering

3 dl basmatiris, blandat med sultanrussin och cashewnötter
1 pkt blandad sallad

Tillagning

1. Dela kycklingfiléerna på längden, 3 bitar av varje. Rör ihop yoghurt med tandoorikrydda och salt. Lägg kyckling i marinaden och låt marinera några timmar.
2. Ta kycklingbitarna ur marinaden, trä upp dem på spett. Stek kycklingen i olja i stekpanna med släpplättbeläggning 3-5 min/sida beroende på tjocklek eller grilla över glöd totalt 8-10 min, när årstiden tillåter.
3. Blanda ingredienserna till såsen, värm försiktigt i mikrovågsugn eller på svag värme på spisen. Späd med lite vatten om den verkar tjock.
4. Servera med kokt ris blandat med cashewnötter och russin.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget