Gyllenröd drink Receptbild - Allt om Mat
Gyllenröd drink

Gyllenröd drink

Ett recept från Allt om mat
Söta jordgubbar och friskt syrlig lime, mjuk mango och mustig, len rom gör denna gyllenröda drink mjuk, fräsch och farligt god. Använd din favoritrom, mörk som ljus, men jag föredrar den mittemellan – den gyllene, Golden Barracuda. Drinken passar bra som efterrätt och är jättegod även utan alkohol. Det är viktigt att man använder en fin och mogen mango. Annars kan man byta ut den mot mangopuré eller mangojuice.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

2 person(er)
Ingredienser

Sockerlag:

1 dl vatten
1 dl strösocker

Drink:

250 g jordgubbar
1 st mango
1 st lime
8 cl rom
4 msk sockerlag
4 st isbitar
1 dl mineralvatten, kallt

Garnering

färsk mynta eller citronmeliss

Tillagning

1. Häll vatten och strösocker till sockerlagen i en
kastrull. Koka tills sockret löst sig. Låt svalna. Spara det du inte använder i en flaska i kylen.
2. Skölj jordgubbarna, och klyv på mitten. Tvätta limefrukten och skär i åtta delar, fördela dem jämnt i två höga stadiga glas tillsammans med jordgubbarna.
3. Skala mango och skär den i bitar. Muddla eller mosa ihop jordgubbar, mango och lime med en muddler eller den trubbiga änden av en träslev.
4. Blanda i rom, sockerlag och isbitar. Rör om, smaka av.
Toppa med lite mineralvatten.
Dekorera med mynta eller citronmeliss och servera med långskaftad sked.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget