Fjällfisk med libbstickasås

Ett recept från Allt om mat
Libbsticka är en gammal kryddört som förr växte vid var mans knut. Såsen kan istället för libbsticka också kryddas med dubbla mängden gräslök. Till fisken görs en norsk specialitet som kallas römmegröt.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

8 person(er)
Ingredienser

8 st fjällröding, eller regnbåge, portionsfiskar
8 st enbärskvistar
1 msk salt

Sås

1 st gul lök, liten
2 msk smör
4 dl vitt vin, torrt
2 st fiskbuljongtärningar
1,5 msk vetemjöl
8 dl vispgrädde
1 msk libbsticka, torkad smulad
0,5-1 tsk salt
0,25 krm cayennepeppar

Römmegröt

4 dl vispgrädde
1 dl vetemjöl
0,5 tsk salt

Tillbehör

kokt mandelpotatis

Tillagning

1. Sås: Finhacka löken och fräs den mjuk i smör utan att den tar färg. Tillsätt vin och buljongtärningar och koka tills 1 1/2 dl återstår. Sila bort löken från buljongen.
2. Vispa ut mjölet i lite av grädden. Vispa ner det i buljongen tillsammans med resten av grädden och låt koka ca 10 min under vispning. Smaksätt med libbsticka, salt och peppar.
3. Römmegröt: Koka upp grädde och låt den sjuda ca 15 min under omrörning. Vispa ut mjölet i lite kallt vatten och vispa ner det i den kokande grädden. Koka under omrörning med en träslev och dra hela tiden utmed kastrullens kanter och botten så att gröten inte fastnar, ca 3 min så att fettet börjar tränga ut. Smaksätt med salt.
4. Fisk: Rensa fisken men låt huvudet sitta kvar. Salta fiskarna och lägg en enbärskvist i buken. Koka upp vatten och lägg i fiskarna. Sjud dem ca 7 min. Servera med sås, römmegröt och kokt mandelpotatis.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget