Dragonsoppa med musslor och morötter Receptbild - Allt om Mat
Dragonsoppa med musslor och morötter

Dragonsoppa med musslor och morötter

Ett recept från Leva och bo
Skaldjur är som godast på hösten och passar perfekt på en höstbuffé. Vill du äta den som varmrätt kan du bara dubbla portionerna.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

4 små portionsglas
Ingredienser

1 påse musslor
1 st gul lök, liten
2 st vitlöksklyftor
2,5 msk dragonblad, finhackade
2,5 dl vatten
3 dl vitt vin
2,5 dl grädde
3 st morötter
0,5 pkt bacon

Tillagning

1 Strimla baconet och stek knaprigt i het stekpanna. Låt rinna av på dubbelt hushållspapper.
2 Skölj musslorna i rikligt med kallt vatten och ta bort eventuellt skägg med hjälp av en kniv. Släng de musslor som är skadade eller öppna.
3 Finhacka vitlök och lök. Hetta upp en stor kastrull med rapsolja och fräs lök och vitlök. De ska inte få färg, bara svettas. Tillsätt 1 msk av den hackade dragonen och musslorna. Fräs på hög värme under omrörning i cirka 1 minut.
4 Sänk värmen, slå på vatten och vin och låt koka tills musslorna öppnar sig. Sila buljongen (den ska användas till soppan) och ta undan musslorna. Släng de musslor som inte öppnat sig. Häll buljongen i en kastrull.
5 Häll i grädde i musselbuljongen och koka samman på svag värme utan lock i 5–7 minuter.
6 Tillsätt resten av den hackade dragonen och mixa soppan slät med en stavmixer. Smaka av med salt och svartpeppar.
7 Skala morötterna och skär dem i centimetertjocka stavar. Koka dem hastigt i saltat
vatten, de ska inte bli genomkokta utan ha kvar ett visst tuggmotstånd.
8 Fördela knaperstekta baconskivor, musslor och morötter
i portionsglas och slå över soppan.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget