Chokladsemlor Receptbild - Allt om Mat
Chokladsemlor

Chokladsemlor

Ett recept från Allt om mat

Semlor med choklad. Bullarna går utmärkt att frysa in. Ta upp dem efter hand och fyll semlorna dem med chokladkräm och grädde.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

14 st
Ingredienser

25 g jäst
3 dl mjölk, kall
100 g smör, rumstempererat
0,5 st ägg, uppvispat
0,75 dl kakao
0,5 dl strösocker
0,5 tsk salt
0,5 tsk kardemumma, stött
10 dl vetemjöl

Pensling:

0,5 st ägg, uppvispat

Fyllning:

100 g smör
1 dl bryggkaffe
6,5 dl florsocker
1 dl kakao
1,5 msk strösocker
4 dl vispgrädde
1 tsk vaniljsocker

Garnering:

florsocker

Tillagning

1. Smula jästen i en bunke. Tillsätt den kalla mjölken och rör tills jästen löst sig. Rör i smöret i mindre bitar, ägg, kakao, socker, salt, kardemumma och nästan allt vetemjöl. Spara lite till utbakningen. Arbeta degen smidig. Låt jäsa övertäckt, ca 2 timmar.
2. Ta upp degen på mjölad arbetsbänk och knåda den smidig med resterande mjöl. Dela degen i 14 bitar. Forma runda, släta bullar som läggs på en plåt med bakplåtspapper. Låt jäsa övertäckta, ca 40 min.
3. Sätt ugnen på 250°. Pensla bullarna med ägg. Grädda mitt i ugnen, ca 12 min. Låt bullarna kallna på galler under bakduk.
4. Smält smöret tillsammans med kaffet i en kastrull. Låt svalna till fingervarmt. Sikta i florsocker och kakao och rör till en jämn smet. Blanda i sockret och ställ krämen kallt tills den stelnat. Vispa grädden fast och blanda med vanljsocker. Fyll den eventuellt i en spritspåse.
5. Skär av ett lock på bullarna. Klicka eller spritsa på chokladkräm och grädde på semlorna. Lägg på locken och sikta över florsocker.

Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget