Tillagning
1. Stycka kycklingen så här: Gör ett snitt ner mot leden på insidan av båda låren. Skär igenom leden och följ med kniven en bit upp mot
ryggen tills låret är helt fritt. Skär varje lår i två eller tre jämnstora bitar.
2. Skär ut bröstfiléerna genom att skära ett snitt på varje sida om bröstbenskammen och ner mot revbenen. Följ hela tiden tätt utefter benen och skär igenom vingleden och upp mot ryggraden.
Dela varje bröst i två eller tre bitar.
3. Hetta upp en stekpanna eller stekgryta med lock. Salta och peppra kycklingbitarna lätt. Lägg i ca 2 msk smör och bryn kycklingbitarna till vacker gyllenbrun färg runt om. Bryn bitarna i omgångar, och lägg upp dem efter hand på en tallrik tills vidare.
4. Skala och skiva lök och vitlök i tunna skivor, och fräs i ca 3 msk smör i pannan tillsammans med det tärnade äpplet. Pudra över curryn och låt den fräsa med någon minut. Tillsätt ev gurkmeja och mjöl och se till att allt blir väl blandat.
5. Späd med buljong och soja i omgångar under uppkok och vispning till en sås.
Lägg kycklingdelarna i såsen och täck det hela med lock. Bräsera nu kycklingen sakta 35-40 minuter eller tills kycklingköttet känns ordentligt mört och lätt släpper från benen.
6. Under tiden som kycklingen bräserar är det lagom att göra i ordning tillbehören. Koka jasminriset och blanda i lite russin de sista minuterna. Strimla eller grovriv lite färsk gurka, ett mycket bra och svalkande tillbehör om curryn känns het. Skär även upp lite färsk mango i tärningar samt lite banan i skivor. Det är en bra
smakbrytning med ett sött tillbehör till en kryddstark anrättning. Avsluta kycklinggrytan med att smaka av med salt. Som dryck passar det allra bäst med ett ljus lageröl med ej för mycket beska, eller vanligt kranvatten med is och ev citronskivor.
Ett recept från:
