Bondsoppa med fyra sorters baljor

Ett recept från Allt om mat
Lök, bönor och kronärtskocka ger soppan god smak.

(Stäng) Skicka detta recept med SMS

SMS:et är kostnadsfritt.

4 person(er)
Ingredienser

2 st gul lök
2 st vitlöksklyftor
2 msk olivolja
1,2 l vatten
2 st höns- eller grönsaksbuljongtärningar
4 st små kronärtskockor
2 dl torrt vitt vin
3 st små morötter
6 st bondbönor
100 g spräckliga skärbönor
100 g spritärter i balja
100 g små purpur brytbönor
1,5 st krm salt
1,5 st krm peppar

Servering

1 nypa färsk basilika
75 g mild riven pecorinoost

Tillagning

1. Skala och skiva de gula lökarna i tunna skivor. Stek dem i oljan på medelvärme, i en tjockbottnad kastrull, tills de mjuknat. Pressa ner vitlöksklyftorna och häll i vattnet och buljongtärningarna och låt allt koka upp.
2. Putsa kronärtskockorna på följande sätt: Ta av de allra yttersta grövsta bladen. Skär av kronärtskockornas stam så att ca 3 cm återstår. Skala stammen med en potatisskalare.
3. Dela skockorna i 4 delar om de är stora och i 2 delar om de är små. Rensa dem inuti från skägget och de allra finaste bladen.
Skölj och koka dem i buljong och vin ca 10-15 min. De är klara när bladen lossnar utan motstånd.
4. Skala och skär morötterna diagonalt i slantar.
5. Rensa samtliga bönor: Bondbönorna tas fram ur sin balja. Skärbönorna skärs i 4 cm långa bitar på diagonalen.
Sprita ärterna. Purpurbönorna förblir hela i den här soppan. Skölj bönorna och lägg dem och morötterna i soppan när 5 min återstår av koktiden. Smaka av med salt och peppar.
6. Servera soppan med färska basilikablad och nyriven pecorinoost på toppen.
Ett recept från:

Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget