Tillagning
1. Torka av köttet. Skala lök och äpple. Skär dem i klyftor. Blanda lingondricka, buljong, kummin, kanel, salt och peppar i en gryta. Tillsätt lök och äpple. Lägg i köttet.
2. Sätt in en köttermometer mitt i den tjockaste delen. Låt köttet sjuda i buljongen ca 35 min. Vänd köttet i buljongen och låt sjuda ytterligare ca 35 min tills innertemperaturen är 80°. Ta upp köttet och linda in det i smörpapper. Sila av skyn och häll ner den i en kastrull. Låt den koka ner tills ca 2 dl återstår. Smaka av med lite rödvinsvinäger.
3. Skala lök och äpple. Strimla lök, äpple och kål. Skär champinjonerna i klyftor.
4. Fräs champinjoner i smör i en stekpanna 2-3 min tills vätskan från svampen försvunnit. Tillsätt lök, kål och äpple. Låt steka ca 5 min. Smaka av med salt och peppar.
5. Skär upp köttet i tunna skivor. Servera med äppel- och kålsallad. Ringla över skyn och strö på lingon.
Ett recept från:
