Tillagning
1. Lammstek: Sätt ugnen på 150°. Putsa köttet och skär i två eller tre avlånga bitar. Skär ett snitt längs med och fyll med äpple, vitlök och timjan.
2. Rulla in i aluminiumfolie till en korv med en diameter på ca 10 cm. Lägg steken i en ugnssäker form. Stick i en köttermometer, mitt i köttet. Skala löken och lägg bredvid. Stek köttet mitt i ugnen ca 45 min tills innertemperaturen är 60°.
3. Kanelgrönsaker: Koka morötter och brysselkål 2–3 min i lättsaltat vatten. Stek grönsaker och äpple i smör, vänd ner ärterna. Krydda med vitlök, kanel, socker, salt och peppar.
4. Kantarellsås: Skala och hacka schalottenlök och vitlök. Ansa och hacka kantarellerna grovt. Fräs lök och kantareller hastigt i smör. Häll på buljong, mjölk, vinäger, äppelmos och timjan. Låt koka 2–3 min.
5. Rör ut majsstärkelse i vatten, häll i såsen och låt koka upp. Mixa såsen. Salta och peppra. Vispa såsen till ett skum i en hög smal bunke med mixerstav eller lattevisp.
6. Servering: Ta bort folien och stek köttet runt om i smör tills det fått fin färg. Skär upp köttet. Servera med grönsaker, sås och kokt potatis.
Ett recept från:
