Servera en färdiggrillad kyckling till gratängen. Några skivor tomater blir en snabb sallad.
Fiskgratäng med gurkmeja ger en läcker gul färg som blandas med de röda tomaterna och gör rätten läcker - även för ögat.
Använd för enkelhetens skull fryst spenat med vitlökssmak eller tillsätt en pressad vitlöksklyfta själv. Servera gärna med rödkålssallad.
Smal potatisgratäng är en smalare variant på klassisk potatisgratäng. Potatisgratängen görs utan grädde men är krämig och god ändå.
En smal variant där rotfrukterna fått koka i mjölk och sedan blandas med riven mager ost. Lagas gratängerna i en större form ökar tillagningstiden något.
E-post (frivillig)
Namn
Skriv in texten som visas i bilden
Smalt Njut av en smal dessert under hälsoveckan! Här är recept på smala desserter som du kan belöna dig själv med varje dag.
Middagstips Är det dags för en smal vecka? Här finns middagstips för hela veckan med lättlagad, näringsrik och god smalmat.
Idé Recept på god GI-mat med bovete. GI-frukost med bovetegröt och müsli på bovete och middagstips som wok med grönsaker och läckert bovete.
Smalt Ta en sund vecka och njut dig i form. Här är sju läckra och superenkla GI-rätter.
Idé Sök bland massor av lättlagade och läckra recept ur tidningen LagaLätt.
SMALT Starta dagen sunt med en god GI-frukost. Långsamma kolhydrater gör att du står dig bättre fram till lunch. Här är våra bästa frukostrecept med lågt GI.
HÄLSA Ta en sund vecka med nyttig och hälsosam mat. Laga våra smala recept och märk hur snabbt du kommer i bättre form. Gott och mättande.
Färdiga menyer i din epost varje vecka. Anmäl dig nu!
Fredagsmys Prenumerera gratis på Allt om Mat:s fredagstips. Här finns receptet på Pulled pork
Baka Sommarens godaste tårtor hittar du här
Nyheter Här hittar du rätt!
Grilla En blomlådegrill för den med balkong!
Sallad Här hittar du receptet på Jenkfood-Charlottes caesarsallad med grillad kyckling.
Grilla Läs mer om vad vi vill grilla i sommar.
Matnyheter Här är listan med "skämsmaten"!
Kontakta Allt om Mat Prenumerationsärenden Prenumerera på Allt om Mat
Här i butiken kan du köpa Allt om mat:s populära kokböcker.
Hela vinkatalogen med betyg i din iPhone. Prova vår applikation gratis!
TÄVLING Här presenteras vinnarna i tävlingar på Alltommat.se.
Receptregister Receptregister 2012 Receptregister 2011 Receptregister 2010 Receptregister 2009 Receptregister 2008 Receptregister 2007 Receptregister 2006
Hej på er vänner, Jag kanske har visat detta förr, men jag kan inte låta bli att skryta om min[..]
Hej Håller på att prova lite olika fiskar inför kommande menyer. Styckar lite torskkind, tunga och[..]
Titta vilken undebar sommarbukett jag fick ihop på morgonrundan! Den pryder brödbordet i cafét på[..]
Mynta på flaska brukar aldrig bli särskilt bra i mixers eller[..]
Vad sägs om denna lilla aperitivo med antipasti och en Brunello di Montalcino riserva (årgång 2006,[..]
Nässelsoppa är den vanligaste rätten att göra av denna nyttiga och[..]
Det är väl inte utan att det börjar dra i rosévinstarmen när solen äntligen tar i lite. Det kom sex[..]
"Döskallar & drycker"
"Sommarbukett!"
"Aperitivo i Toskana"
"Plocka nässlor och koka soppa"
Bevaka Allt om Mat via RSS.
Köp böcker och mer i Allt om Mat:s butik.
Sök bland 25594 recept och artiklar: