Marockanskt myntate
Marockanskt myntate

Hälsote brygger du bäst hemma

Publicerad 2010-08-26 11:33.
Färdigblandade drycker med te ger få antioxidanter, enligt forskare.

HÄLSA Det vimlar av vitamindrycker och hälsoshots på marknaden, och många av dem skyltar med att innehållet av te bidrar med nyttiga antioxidanter som bland annat sägs hämma inflammationer. Nu visar en ny amerikansk studie att teets goda egenskaper oftast går förlorade i de blandade dryckerna eftersom mängden är så liten.

Bland de drycker som analyserades i studien var det många som innehöll färre antioxidanter än en kopp vanligt te, och när det gällde vissa produkter så skulle man vara tvungen att hälla i sig 20 flaskor för att nå upp i till antioxidantnivån i en kopp vanligt hemmabryggt grönt eller svart te.

Dessutom innehåller hälsodryckerna ofta socker, vilket den hälsomedvetna målgruppen för produkterna förmodligen vill undvika.

Läs mer om studien på LiveScience

Recept


Mån
Tis
Ons
Tor
Fre
Lör
Sön
Smalt
Enkelt
Vegetariskt
    Shoppingtorget