Rolf Axel Nordström tog emot priset på stockholmsmässan Det Goda Köket.
Besök Ängavallens hemsida.
NYHETER - Det är kul att få just Allt Om Mat:s pris, eftersom tidningen har funnits lika länge som jag har jobbat, och det är en tidning jag följt genom åren, säger Rolf Axel Nordström. Rolf Axel Nordström driver Ängavallens gård i Vellinge tillsamans med sin familj. De har gårdsbutik, restaurang och hotell och allting är 100 procent ekologiskt. Glada, välmående djur och hög matkvalitet står i centrum. Rolf Axel Nordström är en riktig ekoentusiast och tycker att mat ska smaka "som riktig mat". Man vill känna vad det är man äter och inte äta olika sorters skum med allehanda tillsatser, menar han. Att få årets matpris betyder oerhört mycket för Rolf Axel Nordström: - Det är roligt att alla ansträngningar jag gjort belönas, säger han.
E-post (frivillig)
Namn
Skriv in texten som visas i bilden
Nyhet Läs Allt om Mat och få recept direkt i din iPad eller surfplatta. Nummer 5 av Allt om Mat+ till surfplatta är ute nu. Monika Ahlbergs härliga vardagsmat och goda matbröd.
Nyhet Klas Lindberg, 30, från Stockholm är Årets Kock 2012. Det stod klart efter en ytterst jämn final igår. "Helt magiskt, jag har fortfarande gåshud", säger han.
Nyhet Nummer 4 av Allt om Mat+ till surfplatta är ute nu. Vi bjuder på godaste semlan, fredagsgourmet med oxfilé och Monika Ahlbergs läckra vardagsmat.
De bästa matbloggarna i Sverige har fått sina pris. En matig, två söta och en som fått epitetet matbloggspoet. Se här vilka som tog hem priserna!
Maria Martinez Sierra har varit trogen den spanska vinfirman Montecillo i 35 år. Nu premieras hennes vinmakande med Gyllene Glaset.
Annika Unt Widell, dietist och kommunikatör mottog Allt om Mats Stora Matpris på Mitt Kök-mässan. "Priset är ett bevis på att vi lyckats höja uppmärksamheten kring skolmaten", säger hon.
Rönnbärsglögg från Hälsingland, finlakrits från Ramlösa och öländska praliner - det är lite av det stora utbudet på Mitt Kök-mässan i Älvsjö 2011.
Färdiga menyer i din epost varje vecka. Anmäl dig nu!
Nya och klassiska recept på super-smarriga chocolate chip cookies.
Överraska med romantisk middag på alla hjärtans dag 14 februari.
Recept och inspirerande tips på jättegod och enkel festmat.
Passa på! Prova 3 nummer av Allt om Mat och få jättefina premier.
Laga en god kycklinggryta och chokladmousse till fredagsmyset.
Njut av en klassisk semla eller testa nya smaker som choklad och calvados.
Jenkfood: Använd vinäger och skölj noga för att undvika smuts och gifter.
Gilla oss på Facebook. Få middagstips, menyer och delta i våra tävlingar.
Lär dig göra chokladpraliner, desserter och surdegsbröd. Gå en matkurs!
Här är hela guiden för dig som vill starta på nytt - smart detoxmat.
Laga goda tapas och bjud hem vännerna på enkel och plockig festmat.
En kondisklassiker med len kräm under chokladtäcket och härligt seg botten.
Här är våra populäraste recept på tapas just nu. Lätt och läckert!
Kontakta Allt om Mat Prenumerationsärenden Prenumerera på Allt om Mat
Prestigefylld topplista. Alltommat.se har utsetts till en av Sveriges 100 bästa sajter 2011 av Internetworld.
Tips Har du nyhetstips? En ny produkt? Ris eller ros? Maila: hanna.e.lindberg@alltommat.se
Hela vinkatalogen med betyg i din iPhone. Prova vår applikation gratis!
Här i butiken kan du köpa Allt om mat:s populära kokböcker.
Receptregister Här kan du ta reda på i vilket nummer av AOM ett recept publicerats. Receptregister för 2006 Receptregister för 2007 Receptregister för 2008 Receptregister för 2009 Receptregister för 2010
……så många häftiga affärer helt otippade, Emma &[..]
Jag vet inte hur många gånger jag sagt att det finns en starkt[..]
Igår var det vinprovning på Stockholm Wine Club vi hade finbesök[..]
Yes box! Lite goda chokladbollar sitter aldrig fel. Nog för att[..]
Jag och Tove connectar genom gastronomi med fina äppelskal i[..]
Det är som jag alltid sagt: Jag har aldrig haft ett jobb i ordets rätta bemärkelse utan egentligen[..]
En av världens mest etablerade och största formgivare heter Tom[..]
Korvstroganoff eller korv Stroganoff, som den också kallas, är en[..]
Åsa har fyllt och i lördags firade vi några stycken henne lite extra. Först brunch hos mig med[..]
"White guide hoppar på öltrenden"
"7 olika viner från DeLoach winery USA tillsammans med vinmakaren själv."
"Chokladbollar & splittrad dag"
"Connecting through gastronomy"
"Vilken resa!"
"Korvstroganoff – en korvklassiker"
"En lördag i sus och dus"
Bevaka Allt om Mat via RSS.
Köp böcker och mer i Allt om Mat:s butik.
Sök bland 24161 recept och artiklar: