Upptäck den spanska cavan på en äkta cavabar i Stockholm. Här får du en riktig spansk känsla och kan smaka cavor i alla prisklasser.
Pinchos finns alltid till
För att öka känslan av Spanien kan man även köpa klassiska tilltugg till sitt glas bubbel. På bardisken i Stockholm står varje kväll ett fat med pinchos, en snack typisk för det spanska området Baskien. Pinchos är lite mer mat än en tapas och serveras ofta på ett bröd.
Vill ta in egen cava
På Pappa Ray Ray finns alla möjliga olika sorters cava. Men inga söta sorter.
- Vi har bara torra cavor här. De söta måste man ha en dessert till, berättar bartendern Alma Alic. Flaskorna i baren kommer från privata importörer men Johan har planer på att de själva ska bli importörer i framtiden.
- Vi har pratat om resa ner och både ta hem flaskor som inte går att få tag i, bli importörer själva, och att ta fram en egen cava tillsammans med något hus där nere, berättar han.
Görs precis som champagnen
- Cava har setts som ett billigt bubbel med inte så bra kvalitet, men det finns många riktigt bra cavor, säger Alma. Den har samma tillverkningssätt som champagnen, med andra jäsningen på flaska, men en cava är sällan äldre än två år. Den ska heller inte lagras längre, när du väl köpt hem den ska du dricka den på en gång, berättar Alma.
Förra året såldes 1 165 027 liter cava på Systembolaget, en ökning jämfört med året innan.
Gör en egen pincho