Konditorn Daniel Roos ställer i helgen upp i Mat OS med desserter och petit chouxer.
Choklad som krydda i maten
- Trenden går mer och mer åt att använda choklad på olika områden till exempel i varmrätter, säger Danne som bland annat gillar att arbeta med choklad och te.
- Men då är det viktigt att det får dra.
I Sverige blir det mer och mer vanligt att man beställer en dessert efter matan, något de alltid gör i Frankrike. På Operakällaren kan man säga att det finns två olika katergorier gäster.
- Det finns de som inte äter ute så ofta och de är inte vana, de tänker på pengarna också. De beställer inte så ofta dessert. Så finns det den andra kategorin som har ätit här i 30 år, men de vill å andra sidan ofta ha desserter utanför menyn, som bär med grädde som jag får ställa mig att göra, säger Danne som om själv tycker mjölkchoklad mer påminner om godis än choklad, men kan ändå tänka sig att äta en kaka om han är sugen.