Nougatrulle
En jul i Villa Sjötorp, på Lyckorna utanför Ljungskile, är något alldeles speciellt. Tanken letar sig till filmen Fanny och Alexander eller någon av Tjechovs pjäser. Man förflyttas till ett sekel som flytt och känner tidens vingslag susa i salongerna. Denna magnifika villa byggdes av Emil Haeger på 1800-talets slut. Han drev Lilla Edets pappersbruk och byggde Villa Sjötorp som sommarhus. Nu drygt 100 år senare driver hans barnbarns barn Ellika Mogenfelt Villa Sjötorp som pensionat med en innovativ restaurang och ett tiotal charmiga rum. Ellika är utbildad både inom konst och gastronomi och förälskade sig redan som barn i huset. I juletid serveras en julmeny med fem rätter i stället för julbord. Menyn är komponerad utifrån de traditionella julsmakerna och känslan av jul infinner sig rätterna igenom. Allra sist får man njuta av det dignande gottebordet. Man blir barnsligt förtjust i den husets fudge och önskar att man orkade smaka några tryfflar till. Himmelskt gott! Här är recepten som räcker ända till tjugondedagknut.
JULGODIS Den magnifika villan från 1800-talets slut är helt oemotståndlig med sin snickarglädje. I Villa Sjötorp på Lyckorna bjuds gästerna att fira en traditionell jul med ett avslutande dignande gottebord.
Kanelmarshmallows
Apelsintryffel
Chokladbollar
JUL Dan före dan: Vi pyntar och fejar och lagar den sista julmaten. Här är några tips på snabba sista minuten-snapsar och recept som kan behövas denna kväll.
Jul Julpanik? Ta det lugnt. Trots att du varken hunnit handla, baka pepparkakor eller griljera skinkan blir det jul. Här är snabblagade julmaten för julbordet.
JUL Fudge är torrare och mjukare kola. Men lika smarrig och lyxigt god.
Jul Vi tipsar om sju recept på läckra revbensspjäll till julbordet.
Jul Alla har vi våra julfavoriter - rätter som vi bara måste ha på julbordet. Se vad Adam Alsing och tre andra kändisar vill ha och slippa se på julbordet.
Test Vilken är Sveriges bästa julmust? Vi har låtit två panelgrupper blindtesta årets julmust. Här är betygen. Och nu är frågan - håller du med?
Grönkål, brunkål, rödkål och brysselkål. Kål är nyttig och god julmat. Här är julens bästa vegetariska recept med kål.
Jul En jultårta kan göras på många sätt. Jultårta med glöggsmak och choklad, julstubbe och ostkaka med julsmak är några läckra tips.
Färdiga menyer i din epost varje vecka. Anmäl dig nu!
Tävla Laga mat med en stjärnkock under Stockholm Culinary Week.
Stort bildspel GB 70 år. Glassarna vi minns - och helst vill glömma.
Tävla om värdecheckar till ett värde av 1500 kronor från Findus.
Mats "Etikettdoktorn" Danielsson svarar på dina frågor om fest-etikett.
Otroligt smarrigt. Du har väl inte missat vår mest populära kladdkaka?
Kontakta Allt om Mat Prenumerationsärenden Prenumerera på Allt om Mat
Recept, snacks, och desserter till familjens bästa fredagsmys.
Njut av den fina syrligheten i hallon.
Baka extra goda brownies med mycket chokladsmak. Enkelt och gott.
IDÉ Sparris, rabarber eller babyspenat - gör en vårlig paj.
Finns platser kvar på chokladkursen. Där ledaren är välkände konditorn Magnus Johansson som gjort senaste årens nobeldesserter.
Enkelt att baka underbart söta kärleksmums till fikat eller kalaset.
Prestigefylld topplista. Alltommat.se har utsetts till en av Sveriges 100 bästa sajter 2011 av Internetworld.
Passa på! Prova 3 nummer av Allt om Mat och få jättefina premier.
Gilla oss på Facebook. Få middagstips, menyer och delta i våra tävlingar.
Tips Söker du praktikplats? Har du en ny produkt? Ris eller ros? Maila: hanna.e.lindberg@alltommat.se
Hela vinkatalogen med betyg i din iPhone. Prova vår applikation gratis!
Här i butiken kan du köpa Allt om mat:s populära kokböcker.
Receptregister Här kan du ta reda på i vilket nummer av AOM ett recept publicerats. Receptregister 2011 Receptregister 2010 Receptregister 2009 Receptregister 2008 Receptregister 2007 Receptregister 2006
Vilket väder! Och vilken vecka! Pratat guld i två dagar! Vara eller icke vara… Det blir vara[..]
I veckan var jag inbjuden till ett mingel med Moêt & Chandon[..]
För drygt en månad sedan skar kulturministern en bit av konstnären[..]
Den här reklamen har legat och skvalpat i mitt huvud ett tag nu[..]
Stora och färska bondbönor har en lång säsong här i England, och de[..]
Snabbmat kan vara så sjukt gott. Efter att kikat igenom kylen och skafferiet efter lite rester fann[..]
Fick den här av Ylva.
… då är det nämligen äntligen ÄNTLIGEN release för Till Sommaren. Tjoho!! Jag firar med att[..]
"Sommaren ÄR här!"
"Moët & Chandon presenterar sin vita champagne som ska serveras på is i"
"De bakade Makode Lindes skriktårta"
"Estrella Damm från Barcelona"
"Bondbönor – färska och nykokta till pasta"
"Pasta Pesto"
"Ekig rioja"
"Imorrn är en stor dag…"
Bevaka Allt om Mat via RSS.
Köp böcker och mer i Allt om Mat:s butik.
Sök bland 24546 recept och artiklar: