Smaksätt din mat med egenodlade kryddor!
Balsamicopotatis med basilika
Timjan- och vitlökskryddad kotlettrad
Avokadosoppa med koriander
Färsspett med paprika & persilja
Zucchini- och salamifyllda lövbiffar med rosmarin
Skinklindad ugnsstekt majskycklingfilé med timjan
IDÉ - Alla frön går bra att odla i krukor, säger Gun Jönsson produktchef på Econova. Det man ska tänka på är att ha blomjord i botten och såjord överst och att ge dem lite näring då och då. Det är främst basilika som är tacksamt att odla just nu när värmen har börjat ta sig. Men även gräslök, koriander, persilja, timjan och rosmarin går bra. Plocksallad kan man också fortfarande så, men blir temperaturen runt 25 kan den få svårt att gro. Ruccolan däremot klarar sig utan problem. Basilikan är en ettårig krydda som växer snabbt. - Den börjar gro efter två veckor, men vänta att plocka från den tills att den har blivit en månad ungefär, säger Gun Jönsson. Det finns olika sorters basilika, vanlig basilika, citronbasilika och kanelbasilika är några av sorterna. Rosmarin tar däremot lång tid, men så den nu och du får lite färsk krydda i slutet av sommaren. Gräslök och persiljan kan du plocka från efter drygt en månad efter att du har sått dem. Timjan går bra att odla i kruka på balkongen eller på fönsterbrädet, men inomhus blir skotten ofta långa och glesa. Färsk timjan är något kryddigare i smaken än torkad. Skörda hela kvistar innan blomningen eller sent på hösten. Torka kvistarna i knippen tills bladen lossnar när man kramar kvistarna lite lätt. Ställ kryddorna på en solig plats så gror de bättre. Basilika, som är en värmeälskare, vill gärna stå i lä. Korinader och basilikan är ettåriga men de andra kan du övervintra. Om du har ett land kan du låta dem stå kvar. De som har planterats i kruka kan man låta stå kvar ute, men se till att täcka över dem då de är mer känsliga för kyla då de inte har så mycket jord kring sig. - Persiljan bör man inte ha mer än i två år då den kan bli träig i smaken, säger Gun Jönsson. Lycka till!
E-post (frivillig)
Namn
Skriv in texten som visas i bilden
idé Lövbiff är enkel och god fredagsmat och helgmat. Här tipsar vi om goda helgrecept som rullader och wok med lövbiff.
Idé Laga middag med falukorv. Här är recept på ugnsbakad och gratinerad falukorv. Vardagsmat som är enkelt att lyckas med och snabblagad.
Idé Vardagsmat som omelett i ugn, snabb kycklinggryta och korvstroganoff är enkel att laga och smakar underbart gott. Hitta din vardagsmat här.
Idé Kycklinggryta är läcker festmat. Kycklinglår fyllda med Västerbottensost är en mångas favorit. Här tipsar vi om mustig kycklinggryta på flera sätt.
IDÉ Tacopaj, tacogratäng eller kryddiga enchiladas med smält ost. Tacos och tex-mex blir roligare och godare i ugnen. Här är bästa recepten.
Idé Festmat och middagstips. Njut av franska klassiker som beuf bourguignon och kyckling pot au feu. Fransk chokladtårta är en läcker dessert.
Idé Chokladmousse är en snabb och enkel dessert - med hög imponeringsfaktor. Överraska med chokladmousse serverad med vackra bär.
Färdiga menyer i din epost varje vecka. Anmäl dig nu!
Överraska med romantisk middag på alla hjärtans dag 14 februari.
Nya och klassiska recept på super-smarriga chocolate chip cookies.
Recept och inspirerande tips på jättegod och enkel festmat.
Passa på! Prova 3 nummer av Allt om Mat och få jättefina premier.
Laga en god kycklinggryta och chokladmousse till fredagsmyset.
Njut av en klassisk semla eller testa nya smaker som choklad och calvados.
Jenkfood: Använd vinäger och skölj noga för att undvika smuts och gifter.
Gilla oss på Facebook. Få middagstips, menyer och delta i våra tävlingar.
Lär dig göra chokladpraliner, desserter och surdegsbröd. Gå en matkurs!
Här är hela guiden för dig som vill starta på nytt - smart detoxmat.
Laga goda tapas och bjud hem vännerna på enkel och plockig festmat.
En kondisklassiker med len kräm under chokladtäcket och härligt seg botten.
Här är våra populäraste recept på tapas just nu. Lätt och läckert!
Kontakta Allt om Mat Prenumerationsärenden Prenumerera på Allt om Mat
Prestigefylld topplista. Alltommat.se har utsetts till en av Sveriges 100 bästa sajter 2011 av Internetworld.
Tips Har du nyhetstips? En ny produkt? Ris eller ros? Maila: hanna.e.lindberg@alltommat.se
Hela vinkatalogen med betyg i din iPhone. Prova vår applikation gratis!
Här i butiken kan du köpa Allt om mat:s populära kokböcker.
Receptregister Här kan du ta reda på i vilket nummer av AOM ett recept publicerats. Receptregister för 2006 Receptregister för 2007 Receptregister för 2008 Receptregister för 2009 Receptregister för 2010
…..Vilken underbar dag, i alla fall här i Stockholm, idag[..]
Cheesecake kan varieras på flera sätt. Vanligt är cheesecake med citron eller lime, men man ser[..]
Igår åt vi en riktigt smaskig lammfärsgratäng till middag! Dessutom var den snabb och lätt att laga.
Det bästa på alla hjärtans dag är väl att vara med nära och kära,[..]
Vad sägs om att dricka världens bästa öl? Bryggd av världens bästa bryggare? Du har chansen när Monks[..]
Nähä, det här duger inte. Nu är det väl dags för ett litet vintips, tycker jag. Jag har varit begravd[..]
Hej goda medborgare av Mosebacke Monarki och även alla andra[..]
Under krogveckan kan du äta 2 rätter för 200 kronor på massor av[..]
En av världens mest etablerade och största formgivare heter Tom[..]
"Cheesecake – så gör du"
"Lammfärsgratäng!"
"Alla mina bästa tips till alla hjärtans dag nu på tisdag"
"De Molen på Monks"
"Vin till dumplings"
"Kall inkokt lax med skagenröra"
"Krogveckan 2012 16-29 februari"
Bevaka Allt om Mat via RSS.
Köp böcker och mer i Allt om Mat:s butik.
Sök bland 24423 recept och artiklar: