Söt, spröd maräng med syrliga äpplen är en fin kombination.
En kärleksfullt komponerad dessert där jag blandar allt gott i ett glas.Visst kan du byta ut glassen mot just din favorit eller fikonen kanske du ersätter med någon annan exotisk frukt. Det viktiga är just blandningen, den kalla glassen, den fräscha frukten, de starka dropparna och överst den söta, lena marängen. Jag kallar det en livsbejakande avslutning.
Marängtårta med päron och rostade hasselnötter. Receptet på marängtårta kommer från Jamie Oliver.
Klassisk favorit som här bakas med marsanpulver och utan nötter.Perfekt när man har fått äggvitor över. Fruktfyllningen kan enkelt varieras efter årstid och smak. Marängsmeten spritsas ut vilket gör att den inte spricker när den rullas ihop.
På engelska heter den här populära desserten Baked Alaska, och det är precis vad det är – något varmt som är kallt. Baka en god och luftig kakbotten och lägg på både sorbet och glass. Välj de sorter du gillar bäst och servera gärna med bär, t ex jordgubbar eller hallon. Det är viktigt att glassen och sorbeten är riktigt hårdfrusna. Om det är glass och sorbet som måste skedas upp kan du göra det i förväg och lägga in lämpliga bitar i frysen. Då kan de snabbt läggas på kakan och täckas med maräng när den ska gräddas.
E-post (frivillig)
Namn
Skriv in texten som visas i bilden
Baka Långpannan är din bästa vän när du ska fixa en buffé. Här är recept på populära kakor att baka i långpanna - enkelt, gott och snabbt.
Baka Bjud på rabarberpaj med krämig fyllning och härligt knaprigt täcke.
Baka Morotskaka är alltid gott. Baka en saftig morotskaka med glasyr i form eller långpanna. Här är recept på extra saftiga morotskakor.
Baka Mockarutor, chokladrutor, blondies och kokosrutor. Kär kärleksmums har många namn. Såhär enkelt bakar du kärleksmums till fikat eller kalaset.
Blogg Lefsa är mjukt tunnbröd som gräddas i stekpanna. Enkelt och supergott att äta med din favoritfyllning och ta med på picknicken.
Baka Allt om Mat:s Charlotte Jenkinson om hur man bakar världens godaste cheesecake. Kan göras i snygg hjärtform till alla hjärtans dag.
BAKA Låt fikabrödet eller efterrätten bli ännu sötare och saftigare med morot.
Blogg Baka bagels: mjuka med krispig ytan. Godaste lunchmackan!
Färdiga menyer i din epost varje vecka. Anmäl dig nu!
Tävla Laga mat med en stjärnkock under Stockholm Culinary Week.
Stort bildspel GB 70 år. Glassarna vi minns - och helst vill glömma.
Tävla om värdecheckar till ett värde av 1500 kronor från Findus.
Mats "Etikettdoktorn" Danielsson svarar på dina frågor om fest-etikett.
Otroligt smarrigt. Du har väl inte missat vår mest populära kladdkaka?
Kontakta Allt om Mat Prenumerationsärenden Prenumerera på Allt om Mat
Recept, snacks, och desserter till familjens bästa fredagsmys.
Njut av den fina syrligheten i hallon.
Baka extra goda brownies med mycket chokladsmak. Enkelt och gott.
IDÉ Sparris, rabarber eller babyspenat - gör en vårlig paj.
Finns platser kvar på chokladkursen. Där ledaren är välkände konditorn Magnus Johansson som gjort senaste årens nobeldesserter.
Enkelt att baka underbart söta kärleksmums till fikat eller kalaset.
Prestigefylld topplista. Alltommat.se har utsetts till en av Sveriges 100 bästa sajter 2011 av Internetworld.
Passa på! Prova 3 nummer av Allt om Mat och få jättefina premier.
Gilla oss på Facebook. Få middagstips, menyer och delta i våra tävlingar.
Tips Söker du praktikplats? Har du en ny produkt? Ris eller ros? Maila: hanna.e.lindberg@alltommat.se
Hela vinkatalogen med betyg i din iPhone. Prova vår applikation gratis!
Här i butiken kan du köpa Allt om mat:s populära kokböcker.
Receptregister Här kan du ta reda på i vilket nummer av AOM ett recept publicerats. Receptregister 2011 Receptregister 2010 Receptregister 2009 Receptregister 2008 Receptregister 2007 Receptregister 2006
Vilket väder! Och vilken vecka! Pratat guld i två dagar! Vara eller icke vara… Det blir vara[..]
I veckan var jag inbjuden till ett mingel med Moêt & Chandon[..]
För drygt en månad sedan skar kulturministern en bit av konstnären[..]
Den här reklamen har legat och skvalpat i mitt huvud ett tag nu[..]
Stora och färska bondbönor har en lång säsong här i England, och de[..]
Snabbmat kan vara så sjukt gott. Efter att kikat igenom kylen och skafferiet efter lite rester fann[..]
Fick den här av Ylva.
… då är det nämligen äntligen ÄNTLIGEN release för Till Sommaren. Tjoho!! Jag firar med att[..]
"Sommaren ÄR här!"
"Moët & Chandon presenterar sin vita champagne som ska serveras på is i"
"De bakade Makode Lindes skriktårta"
"Estrella Damm från Barcelona"
"Bondbönor – färska och nykokta till pasta"
"Pasta Pesto"
"Ekig rioja"
"Imorrn är en stor dag…"
Bevaka Allt om Mat via RSS.
Köp böcker och mer i Allt om Mat:s butik.
Sök bland 24546 recept och artiklar: